wtorek, 31 marca 2020

Powtórki do egzaminu ósmoklasisty

     W szkole podstawowej omówiliście wiele lektur należących do kanonu literatury. Przed egzaminem warto przypomnieć sobie ich treść, motywy, które w nich występują. To na pewno pomoże podczas pisania rozprawki, charakterystyki lub opowiadania.
W podstawie programowej dla klas 7-8 wyróżniono pozycje, które należy znać w całości i szczegółowo:










W najbliższych wpisach postaramy się sukcesywnie udostępniać Wam opracowania  wyżej wymienionych  lektur. Oprócz nich znajdziecie tu również życiorysy autorów oraz informacje o gatunkach literackich.

poniedziałek, 30 marca 2020

A może powieść detektywistyczna?


     W ramach odskoczni od codziennej nauki polecamy lekturę z wolnelektury.pl pt. „Pies Baskervilleów”, którą napisał Arthur Conan Doyle.


      Psi bohater książki w zestawieniu z najsłynniejszym detektywem świata Sherlockiem Holmesem. To jest najpopularniejsza powieść detektywistyczna w dziejach literatury. Powieść ukazywała się w odcinkach w latach 1901 – 1902. Jest kontynuacją przygód S. Holmesa.

     Autor Artur Conan Doyle opisał ród Baskervillów słynący z domniemanej klątwy ciążącej na jego członkach za zbrodnie sir Hugona z XVII wieku. Doktor Stopleton obawiając się o los ostatniego żyjącego przedstawiciela rodziny zwraca się o pomoc. Wydarzenia nabierają tempa począwszy od Londynu aż po mokradła Dartmoor w hrabstwie Devon.
Jest to powieść z nutką starej rodzinnej tajemnicy i psa w akcji na 68 stronach książki.

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pies-baskervilleow.html

Miłego czytania.

piątek, 27 marca 2020

Jak czytać?

     Umiejętność czytania jest koniecznym warunkiem funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa, bowiem nie ma ani jednej dziedziny społecznego i państwowego życia, która mogłaby się rozwijać pomyślnie bez szerokiego użytku z czytania.



     Czytamy aby zdobywać wiedzę, komunikować się oraz zaspokajać potrzebę przeżywania i obcowania z literaturą.

Wyróżniamy następujące sposoby czytania:- czytanie użytkowe - zaspokaja praktyczne potrzeby codziennego życia, pracy zawodowej, uczenia się.- czytanie dla rozrywki - nie przynosi natychmiastowych korzyści, jest przyjemnością, wzbogaca wyobraźnię, sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na piękno, na ludzką dolę i niedolę, rozszerza nasze horyzonty myślowe.- uczenie się przez czytanie - podstawowy i najszybszy sposób zdobywania wiedzy.
Techniki czytania dzielimy na:- Czytanie pobieżne -przeglądanie książki, daje nam możliwość zorientowania się w treści, tematyce książki.- Czytanie fragmentaryczne -czytamy wybrane fragmenty w celu zorientowania się z grubsza w zawartości, treści książki i uzyskania ogólnej orientacji w podstawowych sprawach w niej poruszanych.- Czytanie staranne -stosujemy, gdy chcemy gruntownie i trwale opanować treść książki-tak czytamy np. tekst, na podstawie którego przygotowujemy się do lekcji.- Studiowanie -jest to czytanie wielokrotne tekstu, w całości i w szczegółach, by zapamiętać trwale treści, ustosunkować się do tez autora, porównać z innymi książkami traktującymi o tym zagadnieniu. Wnioski z lektury wykorzystujemy w praktycznym działaniu.
Aby być dobrym czytelnikiem, należy się wyzbyć  pewnych nawyków, które spowalniają tempo czytania. Oto one:- powolne tempo, które występuje wtedy, gdy czytamy słowa po słowie;- regresje, czyli powracanie do wcześniej przeczytanych informacji, wynikające z braku koncentracji i czytania bez zrozumienia;- wokalizację, czyli czytanie na głos lub w myślach.

czwartek, 26 marca 2020

Gdzie szukać książek online?


Jakie jest dziś naturalne środowisko komunikacyjne dzieci i młodzieży? Bez wątpienia Internet. To tu, w sieci, uczniowie szukają informacji, inspiracji, wymieniają się wiadomościami i doświadczeniami. Podajemy kilka pozycji, z których możecie skorzystać podczas nauki.
Epodreczniki.pl
E podręczniki są całkowicie bezpłatne dla wszystkich. Dostępne z dowolnego miejsca o dowolnej porze, siedem dni w tygodniu. Można wydrukować ich treści w wersji PDF. Ułatwiają kształcenie umiejętności i budowanie wiedzy uczniów poprzez różnorodne formy aktywności i przekazu, ćwiczenia interaktywne, materiały multimedialne. Dają możliwość tworzenia lekcji interdyscyplinarnych, autorskich nauczycielskich wersji podręcznika, pracy grupowej, kształcenia indywidualnego.
Lektury.gov.pl
Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Aby znaleźć interesujące nas lektury na Lektury.gov.pl wystarczy skorzystać z wbudowanej wyszukiwarki, wpisać poszukiwaną książkę i wybrać jedną z opcji. Dostępna jest możliwość pobrania książki w formacie EPUB, MOBI czy PDF, odczytanie jej online w przeglądarce lub pobranie za darmo w aplikacji Legimi, która jest partnerem projektu.
Polona
Biblioteka cyfrowa POLONA rozwijana przez Bibliotekę Narodową jest obecnie najnowocześniejszym tego typu portalem w Polsce i jednym z najnowocześniejszych na świecie. Jej podstawowym celem jest zapewnienie szerokiego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do zasobu zdigitalizowanego piśmiennictwa polskiego oraz informacji o nim. W portalu udostępniane są przede wszystkim zbiory z domeny publicznej, m.in.: stare druki, książki z XIX i XX w., ryciny, druki ulotne, nuty, rękopisy, zbiory kartograficzne i czasopisma.
Ibuk.pl
Największa internetowa wypożyczalnia online w Polsce. Wszystkie dziedziny nauk. Ponad 36 000 od PWN oraz 50 innych wydawców. Bardzo bogaty wybór. Darmowy Test na 7 dni. Natychmiastowy dostęp.


Streszczenia i opracowania lektur szkolnych. Lekturek to strona, na której znajdziesz prawie każde streszczenie lektury, które Cię interesuje. Serwis oferuje także streszczenia lektur w formie filmów. Wiemy, że streszczenia to nie to samo co książka, ale jako przypomnienie treści sprawdzają się idealnie. 😉

środa, 25 marca 2020

Cyfrowa biblioteka - Wolne Lektury

Wolne Lektury są najpopularniejszą biblioteką w Polsce.

Wolnych Lektur literaturę pobierać można w kilku formach - plikach PDF, MOBI, EPUB oraz MP3. Oznacza to, że poezję i prozę czytać można na ekranie komputera i na czytnikach oraz słuchać na np. telefonach komórkowych. 

Jest to największy w polskim internecie darmowy i niekomercyjny zbiór legalnych lektur.

Polecamy - https://wolnelektury.pl/

Zdalna biblioteka antidotum na domową nudę!

Czytać - by nieco zapomnieć o życiu w zamknięciu i ochronie przed koronawirusem - trzeba.

     Postaramy się przygotowywać dla was  zestawy zabaw, ćwiczeń językowych, recenzje książek do przeczytania, ciekawostki z dziedziny literatury pięknej oraz życia i twórczości znanych poetów i  pisarzy.