piątek, 27 marca 2020

Jak czytać?

     Umiejętność czytania jest koniecznym warunkiem funkcjonowania dzisiejszego społeczeństwa, bowiem nie ma ani jednej dziedziny społecznego i państwowego życia, która mogłaby się rozwijać pomyślnie bez szerokiego użytku z czytania.



     Czytamy aby zdobywać wiedzę, komunikować się oraz zaspokajać potrzebę przeżywania i obcowania z literaturą.

Wyróżniamy następujące sposoby czytania:- czytanie użytkowe - zaspokaja praktyczne potrzeby codziennego życia, pracy zawodowej, uczenia się.- czytanie dla rozrywki - nie przynosi natychmiastowych korzyści, jest przyjemnością, wzbogaca wyobraźnię, sprawia, że stajemy się bardziej wrażliwi na piękno, na ludzką dolę i niedolę, rozszerza nasze horyzonty myślowe.- uczenie się przez czytanie - podstawowy i najszybszy sposób zdobywania wiedzy.
Techniki czytania dzielimy na:- Czytanie pobieżne -przeglądanie książki, daje nam możliwość zorientowania się w treści, tematyce książki.- Czytanie fragmentaryczne -czytamy wybrane fragmenty w celu zorientowania się z grubsza w zawartości, treści książki i uzyskania ogólnej orientacji w podstawowych sprawach w niej poruszanych.- Czytanie staranne -stosujemy, gdy chcemy gruntownie i trwale opanować treść książki-tak czytamy np. tekst, na podstawie którego przygotowujemy się do lekcji.- Studiowanie -jest to czytanie wielokrotne tekstu, w całości i w szczegółach, by zapamiętać trwale treści, ustosunkować się do tez autora, porównać z innymi książkami traktującymi o tym zagadnieniu. Wnioski z lektury wykorzystujemy w praktycznym działaniu.
Aby być dobrym czytelnikiem, należy się wyzbyć  pewnych nawyków, które spowalniają tempo czytania. Oto one:- powolne tempo, które występuje wtedy, gdy czytamy słowa po słowie;- regresje, czyli powracanie do wcześniej przeczytanych informacji, wynikające z braku koncentracji i czytania bez zrozumienia;- wokalizację, czyli czytanie na głos lub w myślach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz