czwartek, 6 maja 2021

Człowiek w zgodzie z przyrodą tzn. znajomość bioróżnorodności w świecie roślin.

Dzięki kalendarzowi pylenia roślin i zarodnikowania grzybów wiemy kiedy stężenie alergenów w powietrzu jest największe. Dzięki temu możemy zapobiegać występowaniu uciążliwych objawów alergii.

Alergie wziewne wywoływane są przez cztery rodzaje alergenów: pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza oraz sierść, puch lub pierze zwierząt. Na obecność dwóch pierwszych z pośród wymienionych grup: pyłków i zarodników możemy się przygotować, korzystając z kalendarzy pylenia. Znając okres pylenia i zarodnikowania możemy w sposób właściwy zareagować na czas stosując dobraną przez lekarza terapię (skuteczność stosowania leków antyhistaminowych jest większa, czy zaczniemy terapię na kilka dni przed rozpoczęciem palenia i zarodnikowania).

 

Na jakie pyłki roślin i zarodniki grzybów trzeba uważać?  

Rośliny zapylane przez owady, wytwarzające kolorowe kwiaty, zwykle nie są przyczyną alergii – ich pyłek jest ciężki i lepki, dlatego nie unosi się w powietrzu. Alergię może natomiast wywołać intensywne wdychanie pyłków podczas wąchania kwiatów.
Szczególnie niebezpieczne dla alergików są natomiast pyłki roślin wiatropylnych: traw, drzew liściastych (m.in. brzoza, leszczyna, olcha, dąb, wiąz, topola, platan) i chwastów (bylicy, ambrozji)
Zaś co do zarodników grzybów, to dla alergików problemy stwarzają grzyby pleśniowe gatunków: Cladosporium, Alternaria i Aspergillus, które unoszą się w powietrzu w ogromnej ilości i wywołują objawy alergii w okresie od wiosny do późnej jesieni.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz