wtorek, 24 listopada 2020

Katarzynki

Katarzynki - co to za święto? Kiedy się odbywa?




Szczególnie kawalerowie powinni sobie zadać takie pytanie. To wypadające w listopadzie święto dotyczy właśnie ich. Choć dziś zwyczaj urządzania katarzynek nie jest już tak popularny jak w dawnych latach, to warto wiedzieć, kiedy wypadało i na czym polegało.

Katarzynki obchodzone są w nocy z 24 na 25 listopada. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywają się wróżby kawalerów dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Męskie święto zostało zapomniane na rzecz ANDRZEJEK, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.

Wiele wróżb związanych jest ze snem. Przysłowie mówi, że "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny". Kobieta, która pojawi się we śnie to zapewne przyszła żona.

Czy ważniejsze jest imię czy charakter żony?

Jeśli w wigilię św. Katarzyny mężczyzna pod poduszką umieścił ptasie pióro – w jego śnie pojawiał się ptak, mówiący wiele o przyszłej żonie. Jeśli była to biała kura – czekał go ślub z młodą dziewczyną. Jeśli czarna – z wdową. Gorzej, kiedy we śnie pojawił się siwy koń. Dla takiego mężczyzny nie było nadziei na ożenek…

Świętując Katarzynki chłopcy pod poduszkę zazwyczaj wkładali nie tylko karteczki, czy pióra – ci najbardziej zdeterminowani nie wahali się ukraść dziewczynie części ubrania i ukryć ją pod poduszką.

Dlaczego patronką tego święta i tych zwyczajów jest Św. Katarzyna Aleksandryjska i kim ona tak naprawdę była – do końca nie wiadomo. Najprawdopodobniej była chrześcijanką pochodzącą z bogatej rodziny żyjącej w Aleksandrii. Była piękna i mądra, ale przyjęła śluby czystości – a wieku 18 lat, zmarła męczeńską śmiercią.

źródło: fakt.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz