piątek, 20 listopada 2020

Ksiażki o tolerancji cz.2

 

 Ludzie Peter Spier

 

Peter Spier, wybitny amerykański ilustrator stworzył niezwykłą książkę pokazującą bogactwo i różnorodność kultur, ras , religii i zwyczajów ludzi żyjących na świecie ilustrator, zabiera nas w zapierającą dech w piersiach trasę po całym świecie. 

 

Ludzie są różni: wysocy, niscy i średni, o różnym kolorze skóry. Nasze gusta są różne jak dzień i noc. Niektórzy z nas lubią hałas podczas gdy inni nie mogą go znieść! Rzeczy, które jednych bawią, innych doprowadzają do łez.
Obchodzimy różne święta. Tego, co w jednym miejscu ludzie uważają za przysmak, ludzie gdzie indziej nie wzięliby do ust.
Wśród ponad 7 miliardów ludzi żyjących na świecie może być trudno poczuć się wyjątkowym. Ale Peter Spier w swojej celebrującej różnorodność książce pokazuje, że każdy z nas jest jedyny i wyjątkowy, zasługujący na podziw i szacunek!

 

 

Inny niż wszyscy Per Nilsson, Pija Lindenbaum 

W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym?

Świetne opowiadanie o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. Na poważnie i z humorem.

 

 

Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary Jennifer Berne

 

Ta króciutka historia, napisana prostymi, przemawiającymi do wyobraźni dziecka zdaniami, a przede wszystkim jej główny bohater – przesympatyczny mól książkowy Kajtek – wzbudzają ogromną sympatię dzieci.


W samych Stanach Zjednoczonych wydano tę książkę już w ponad 40 000 egzemplarzy, przetłumaczona została także m.in. na chiński, hiszpański, kataloński, portugalski, czeski, słowacki, koreański, brazylijski i włoski.
Książkę o Kajtku lubi się od pierwszego wejrzenia również ze względu na charakterystyczne bardzo dowcipne rysunki przedstawiające przesympatyczne stadko szpaków z Leśnego Miasteczka.


„Kajtek, uważaj!” to jednak nie tylko pochwała czytania. To także opowieść o tym, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę. I jak ważne jest twórcze myślenie i wspólne działanie.
Historia małego szpaka pokazuje, że trzeba zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła nasze ciało, pozwala też oswoić dzieci z myślą, że czasami trzeba szukać pomocy u specjalistów.


Jednak przede wszystkim uczy akceptacji i tolerancji. Nie sztuka bowiem wyśmiewać się z innego. Za to wielką sztuką jest pozostać sobą, a nawet – jak nasz Kajtek – zaimponować prześmiewcom, by chcieli być tacy jak my.


Wielu maluchom ktoś dokucza – historia Kajtka pokazuje im, że możliwe jest szczęśliwe zakończenie, nawet jeśli czasem doświadcza się drwin i przykrości. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz