Mózg to najwspanialszy i najpotężniejszy komputer. Posiadamy go na wyłączność i to od urodzenia. To on sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Jest niewiele większy od grejpfruta. Waży ok. 1500 gramów. Tylko tyle, czy aż tyle? Dzięki połączeniom pomiędzy komórkami nerwowymi-synapsom-możemy się uczyć. I to właśnie stanowi o jego potędze! Dbamy o ciało, szlifując formę i rzeźbiąc figurę na siłowni, często zapominając o gimnastykowaniu ... umysłu?!?! A można to robić nie wychodząc z domu!? Zacznijmy od drobnych i prostych ćwiczeń. Z pełnym przekonaniem i ... zawodowego punktu widzenia polecam CZYTANIE jako pierwsze ćwiczenie.
"Książka to lekarstwo dla umysłu" to hasło, które już w starożytności w bibliotece aleksandryjskiej witało czytelników, zachęcając do czytania jednocześnie. Czytając, ćwiczymy nie tylko technikę czytania, ale i wiele innych umiejętności! Np. zdolność do empatii i intuicji (dzięki śledzeniu i przeżywaniu perypetii bohaterów powieści). Czytane historie pobudzają także do przetwarzania ich w umyśle. Przeczytane teksty "żyją" w nas przez jakiś czas, stymulując mózg do kreowania rzeczywistości - "kto czyta, żyje podwójnie" (U.Eco), a nawet "kto czyta-żyje wielokrotnie" (J.Czechowicz).
Na bazie tekstów i czytania można przeprowadzić wiele ćwiczeń rozwijających nasze zdolności intelektualne, usprawniające pamięć, zwiększające zdolność do skupienia się i precyzji. Czytanie niweluje stres, wprowadzając nas w świat fikcji i fantazji. To tylko niektóre z zalet czytania, które powinny zachęcić nas do jego ćwiczenia.
Proponujemy kilka zabaw opartych na lekturach szkolnych. Tak dla rozgrzewki.
ŁAMIGŁÓWKA LEKTUROWA
Rozwiązaniem jest tytuł książki kojarzący się z czterema wymienionymi hasłami:
1. mur – spór – komedia –
2. rusyfikacja – szkoła – Marcin Borowicz –
3. Poznań – pamiętnik – nauczyciel -
4. róża – Pilot – książę –
5. śmierć – córka – poezja –
6. siostra – tragedia – maliny –
7. rycerz – średniowiecze – epos –
8. tragedia – władza – konflikt pokoleń –
9. bogowie – mity – Olimp –
10. Paryż – komedia – sknerstwo –
11. średniowiecze – historia – rycerze –
12. romantyzm – duchy – dramat –
13. Warszawa – harcerze – wojna –
14. nowela – nauczycielka – praca u podstaw –
15. śmierć – nieuleczalna choroba – szpital -
16. tragedia – miłość – Werona –
17. czarodziej – wędrówka – przygoda -
Zapraszamy do czytania i wspólnej zabawy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz