czwartek, 3 grudnia 2020

Światowy Dzień Majsterkowicza

 




Gwiazda polskiej telewizji i autor popularnych książek o majsterkowaniu. Twórca kultowego w czasach PRL programu telewizyjnego dla młodzieży "Zrób to sam". Urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie w Wielkopolsce, zmarł 10 grudnia 2019 roku.



W dniu wybuchu II wojny światowej Adam Słodowy miał niespełna 16 lat. Przez cały okres okupacji niemieckiej pracował w fabryce maszyn rolniczych, a w 1944 roku wstąpił na ochotnika do wojska w Szczecinie, gdzie został oficerem artylerii. W latach 19501958 wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień majora. Od 1961 do 1978 roku był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP.

Równolegle do kariery wojskowej Słodowy majsterkował. Jego niezwykły talent do tworzenia wynalazków z przedmiotów codziennego użytku odkryła telewizja polska pod koniec lat 50. Od 1959 do 1983 roku Słodowy prowadził swój autorski program "Zrób to sam", który od pierwszego odcinka – o tym, jak zbudować karmnik dla ptaków – przyniósł mu olbrzymią popularność. W 505 wyemitowanych częściach uczył młodych widzów kreatywności, samodzielności i niestandardowego wykorzystania materiałów.

Sznurek, tektura, listewki i sklejki nagle nadawały się do tworzenia zabawek i różnego rodzaju urządzeń – co w kontekście deficytu w latach 60. i 70. było wyjątkową propozycją. Wśród jego wynalazków znalazły się m.in. pralka do ubrań dla lalek zrobiona z: dwóch puszek po kawie, blaszki, dwóch korków do butelek, zakrętki po szamponie, druta, gumki z dętki rowerowej, przewodu elektrycznego i dwóch spinaczy biurowych oraz skarbonka na zamek cyfrowy wykonana ze szprychy rowerowej i puszki po kawie.

W latach 1973–1975 wspólnie z Romanem Huszczo napisał scenariusz do 20-odcinkowego serialu animowanego "Pomysłowy Dobromir". Filmy opowiadają o chłopcu, który mieszka ze swoim dziadkiem i przyjacielskim ptaszkiem. Tytułowy Dobromir pomaga w pracach domowych, wymyślając urządzenia usprawniające funkcjonowanie domu. W drugiej połowie lat 80. Słodowy stworzył z kolei serial "Pomysłowy wnuczek", będący kontynuacją "Pomysłowego Dobromira".

Poza działalnością w telewizji Słodowy wydał książki poświęcone majsterkowaniu i motoryzacji, w których opisał pomysły wcześniej prezentowane w telewizji, a także projekty wielu nowych zabawek i urządzeń m.in.: "Budowa samochodu amatorskiego" (1958), "Podręcznik kierowcy amatora" (1959 – pierwsze wydanie), "To wcale nie jest trudne" (1963), "Budujemy przyczepki campingowe" (1965), "Lubię majsterkować" (1973 – książkę przetłumaczono na języki obce, a jej łączny nakład wyniósł ponad 560 000 egzemplarzy) i "Majsterkowanie dla każdego" (1976).

W roku 1983 Adam Słodowy otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Autorka: Agnieszka Sural, 31.05.2017, akt. grudzień 2019

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz