poniedziałek, 14 grudnia 2020

Zabawa w anagramy

 




W ramach gimnastyki mózgu proponujemy Wam zabawę w anagramowanie. Jest to jedna z tych zabaw słownych, która rozwija spostrzegawczość i umiejętność koncentracji.

Co to jest anagram? Według definicji Słownika Języka Polskiego anagram to:          1. wyraz utworzony przez przestawienie liter lub sylab innego wyrazu lub 2. łamigłówka, której rozwiązywanie polega na tworzeniu wyrazów przez przestawianie liter innych wyrazów.

Na czym polega anagramowanie? Prześledźmy to na przykładzie wyrazu tyran. Przestawiając sylaby w tym wyrazie otrzymamy wyraz ranty, a przestawiając pojedyncze litery otrzymamy wyraz narty.

Oto kilka przykładów anagramów: alergia - galeria, arbuz - burza, absurd – brudas.
Proponuję zacząć zabawę od prostszych wyrazów, np. trzy i czteroliterowych, by „załapać” istotę anagramowania. Oto zestaw wyrazów, w których trzeba poprzestawiać litery, nie sylaby.

TUB –
WAP –
NAP –
TIK –
RYG –
ITM –
ŻRA –
ORT –
OKB –
RJA –

TOLA –
DOWA–
LFAA –
DUNA –
TIKA –
RKAA –
ILMF –
KROA –
ASMU –
KNAZ –



Sami możecie spróbować stworzyć zestaw wyrazów do anagramowania i bawić się z rodzeństwem lub dorosłymi. Można na przykład wykorzystać do tego kostki z literami z gry Scrabble lub samemu wyciąć z papieru kwadraciki i  wpisać w nie litery. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz