Nasze propozycje warte obejrzenia to:
1. Tajemniczy ogród - Agnieszka Holland
Po śmierci rodziców jedenastoletnia Mary Lennox wprowadza się do domu wuja. Na terenie ogromnej posiadłości dziewczynka poznaje nowych przyjaciół oraz odkrywa zaniedbany ogród, któremu chce przywrócić dawny wygląd.
2. W pustyni i w puszczy - Gavin Hood
Ekranizacja powieści przygodowej Henryka Sienkiewicza, zrealizowana z rozmachem, w barwnych, afrykańskich plenerach. Widowiskowy obraz będący wierną adaptacją oryginału. Anglik Rawlison i Polak Tarkowski pracują przy budowie Kanału Sueskiego. Obaj są wdowcami wychowującymi dzieci. Na miejscu jest ośmioletnia Nel i czternastoletni Staś. W Sudanie trwa powstanie narodowe przeciwko Anglikom. Dzieci inżynierów zostają porwane i uprowadzone do Chartum. Rozpoczynają się poszukiwania, jednak początek burzy piaskowej uniemożliwia ich kontynuację...
3. Romeo i Julia - Baz Lurhman
Dramat "Romeo i Julia" Williama Szekspira przeniesiony na ekran przez Baza Luhrmanna jest bez wątpienia najbardziej niekonwencjonalną adaptacją tego klasycznego dzieła. W role tytułowych kochanków wcielili się młodzi aktorzy - Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Verona Beach, gdzie ścierają się wpływy najróżniejszych kultur od klasycznej, elżbietańskiej, po postmodernizm i futuryzm. Niezwykła scenografia (nominacja do Oscara), fascynująca ścieżka dźwiękowa i wspaniałe kreacje aktorskie sprawiły, że powstał obraz intrygujący i błyskotliwy, pozostający w pamięci - kultowy film młodego pokolenia.
4. Pan Tadeusz - Andrzej Wajda
Ekranizacja wielkiej narodowej epopei, poematu Adama Mickiewicza, „Pan Tadeusz”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, z doskonałą muzyką Wojciecha Kilara i zdjęciami Pawła Edelmana.
Wajda w nowoczesny sposób wykorzystał akcję, wątek sensacyjny, romans, akcenty humorystyczne i piękno krajobrazów, tak ważne w poemacie, równocześnie zachowując oryginalne wierszowane strofy. Dzięki temu powstał film rozrywkowy, pełen uroku, dowcipny, który pokochała polska publiczność. W rolach głównych wystąpiła plejada aktorów: Michał Żebrowski, Alicja Bachleda-Curuś, Bogusław Linda, Grażyna Szapołowska, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Marek Konrat.
5. Szatan z siódmej klasy - Maria Kaniewska
Szatan z siódmej klasy – polski film fabularny z 1960 r. na podstawie powieści dla młodzieży Kornela Makuszyńskiego. Głównym bohaterem jest Adam Cisowski, logicznie myślący chłopiec z żyłką detektywistyczną.
6. Krzyżacy - Aleksander Ford
Polski film historyczny z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Osią fabularną filmu jest konflikt polsko-krzyżacki widziany oczyma Zbyszka z Bogdańca – zakochanego w córce Juranda ze Spychowa, Danusi – oraz jego stryja Maćka z Bogdańca.
7. Lalka - Wojciech Has
Polski film fabularny z roku 1968 w reżyserii Wojciecha Hasa na podstawie jego własnego scenariusza, adaptacja powieści Bolesława Prusa pod tym samym tytułem.
8. Makbet - Justin Kurzel
Producenci oscarowego Jak zostać królem przedstawiają wizjonerską adaptację sztuki Szekspira z Marion Cotillard i Michaelem Fassbenderem w rolach głównych.
Szekspirowska opowieść o ambicjach, żądzy władzy, pasji, szaleństwie i przekraczaniu granic. Krwawy dramat rozgrywający się XI-wiecznej Szkocji, w którym jedno morderstwo pociąga za sobą kolejne, napędzając koło zbrodni. Tragedia jest nieunikniona - zemsta, zdrada, strach i obłęd zamykają bohaterów w pułapce ich własnych emocji.
9. Mały Książę - Mark Osborne
Mały Książę – francuski film animowany w reżyserii Marka Osborne’a z 2015 roku. Jest to adaptacja książki francuskiego pisarza Antoine’a de Saint-Exupéry’ego o tym samym tytule z 1943 roku.
10. Wakacje Mikołajka - Laurent Tirard
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz