piątek, 29 maja 2020

Biografie współczesnych sportowców

Sportowcy - herosi, bohaterowie naszej codzienności. Za ich sukcesami stoją lata treningów, ciężkiego wysiłku, rezygnacji z wielu przyjemności życiowych. Dla wielu z nas są wzorcami postaw, którym chcielibyśmy dorównać. Chętnie poznajemy ich biografie, by w ten sposób się do nich zbliżyć i poznać kulisy sukcesów. Kto dzieli się z nami swym życiem?
Od 2016 roku wszyscy znamy tę ładną, miłą i elokwentną dziewczynę. Wówczas odniosła tak spektakularny sukces (mistrzostwo świata UFC), że zaczęła gościć w mediach nie tylko sportowych. Wcześniej były lata wyczerpujących treningów, także sukcesy, o których w Polsce się nie rozpisywano.  
W swej biografii opowiada o swym dzieciństwie i dorastaniu, o pasji, jaką był i jest sport, o sile woli i uporze, który doprowadził ją do tego miejsca, gdzie obecnie się znajduje. Opowiada o podróżach i poznawaniu świata, co jest niejako skutkiem ubocznym uprawiania sportu.

Ten tytuł odnosi się do biografii Mameda Khalidova.  Z tym sportowcem, mistrzem mieszanych sztuk walki (MMA), reprezentantem Polski rozmawia Szczepan Twardoch.
Już tytuł biografii wskazuje, że Khalidow miał niełatwe życie. Urodzony i wychowany w Czeczenii, przyjechał do Polski w 1997 roku, tu pozostał, tu walczy o lepsze życie dla siebie i swej rodziny.
Z książki wyłania się obraz sportowca – wojownika nie tylko na arenie sportowej, pobożnego muzułmanina pewnego swej wartości i odpowiedzialnego człowieka.

Kuba Błaszczykowski, piłkarz, którego zna każdy polski chłopiec, opowiada o swym tragicznym dzieciństwie, o buncie dorastania pod opieką babci, o plusach i minusach sportowej strony życia.
Opowiadają o nim także przyjaciele z boiska i trenerzy.
Tak powstał portret człowieka pewnego swej wartości, a jednocześnie skromnego, któremu udało się pokonać demony przeszłości.
Jest to wywiad – rzeka, w którym aktualny trener polskich szczypiornistów ukazuje oficjalną twarz pasjonata sportu i człowieka sukcesu a także twarz prywatną, której kibice do tej pory nie mieli okazji poznać. Talant Dujszebajew urodził się w Kirgizji, przez lata grał w reprezentacji ZSRR, WNP, Rosji i Hiszpanii. Od ponad 20 lat ma obywatelstwo hiszpańskie, ale swoje prywatne i sportowe życie od kilku lat związał z Polską.
W książce zawarty jest portret człowieka, który wierzy w marzenia.

Steve Davis w Wielkiej Brytanii jest uwielbianym sportowcem, mistrzem snookera, dyscypliny na Wyspach bardzo popularnej. W Polsce snooker należy do sportów niszowych, toteż i Davis nie jest popularny. Warto jednak poznać tę postać, bowiem to on sprawił, że snooker z rozrywki dla klasy robotniczej stał się prestiżową dyscypliną.
Biografię czyta się z przyjemnością, zawiera dużo anegdot i ciepłego humoru.

“Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” – to słowa jego ojca. I tak zrobił. Został himalaistą. O kim mowa? O Adamie Bieleckim, który wsławił się głównie jako pierwszy zdobywca zimą Gaszerbrum i Broad Peak. Te wyprawy, a właściwie okrutne warunki wspinaczki, są głównym tematem jego opowieści. Ale są też wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to zamarzył o zdobywaniu szczytów i uparcie dążył do ich realizacji. Jest to historia człowieka, dla którego szczyty nie są przenośnią.

Alex Ferguussson był liderem przez 38 lat, kiedy to pełnił funkcję menadżera klubu piłkarskiego. Manchester United pod jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych klubów.  Fergusson zdradza, co stoi za tym sukcesem: dyscyplina, kontrola, praca zespołowa i motywacja.  Mogą się od niego uczyć skutecznego działania nie tylko sportowcy.

źródło: empik.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz